sobota, 31 marca 2012

Zabytki

Wielkie Świątynie Chola  
Dwie Wielkie Świątynie Chola z XI i XII wieku zostały dodane do kompleksu XI w, świątyń Brihadisvara w Thanjavur w 1978 roku. Wielkie Żyjące Świątynie Chola zostały wybudowane przez królów z imperium Chola, które rozciągało się przez całe południowe Indie i sąsiadujące z nimi wyspy. Grupa ta zawiera obecnie trzy XI i XII w. Świątynie Chola: Świątynię Brihadisvara w Thanjavur, świątynię Thanjavur i świątynię Airavatesvara w Darasuram. Świątynia Gangaikondacholisvaramm wybudowana przez Rajendra Pierwszego, została ukończona w 1035 roku. Jej 53 m. wieża sakralna (vimana) ma zaokrąglone rogi oraz łagodnie wznoszące się ku górze, łukowe elementy, które kontrastują z prostą i surową wieżą w Thanjavur. Posiada ona sześć par masywnych, monolitycznych figur dvarapalas (byli to uzbrojeni strażnicy świątyni), które strzegą wejść, wewnątrz zaś niezwykle piękne zdobienia z brązu. Kompleks świątyń Airavatesvara, wybudowanych przez Rajaraja Drugiego w Darasuram, prezentuje 24 m. vimana oraz kamienny posąg Sziwy. Świątynie te świadczą o geniuszu ludu Chola w kwestii architektury, rzeźby, malarstwa oraz wytworów z brązu.

Alfabet


A अ
Aa आ
I इ
Ee ई
U उ
Oo ऊ
Ri ऋ
Ll ऌ
El ऍ
Ell ऎ
E ए
Ey ऐ
Ol ऑ
Oll ऒ
O ओ
Ou औ
K क
Kh ख
G ग
Gh घ
N' ङ
Ch च
Chh छ
J ज
Jh झ
N' ञ
T ट
Th ठ
D ड
Dh ढ
N' ण
T' त
T'h थ
Th द
Thh ध
N न
Nl ऩ
P प
F फ
B ब
Bh भ
M म
Y य
R र
Rl ऱ
L ल
Ll ळ
Lll ऴ
V व
Sh श
Shh ष
S स
H ह
Oms ॐ
Ql क़
Khl ख़
Ghl ग़
Z ज़
ugDh ड़
ugDhh ढ़
Fl फ़
Yl य़
Ri ॠ
Lll ॡ

O Iniach 2

Języki urzędowe

Językiem oficjalnym jest hindi. język angielski pełni rolę języka pomocniczego, łącznikowego. Ponadto jest 21 języków konstytucyjnych, dopuszczanych jako języki wykładowe i urzędowe w określonych stanach assamskibengalibododogrigudźaratikannadakaśmirikonkanimaithilimalajalammanipurimarathiorijapendżabskinepalisantalisindhi,sanskrytjęzyk tamilskiteluguurdu. Znaczna część ludności, zwłaszcza mieszkańcy południowych stanów Indii odnosi się wrogo do prób zastąpienia w urzędach języka angielskiego językiem hindi, uważając, że stanowi to niedopuszczalny zamach na ich autonomię.

System polityczny

Podstawowy ustroju politycznego określa konstytucja Indii z 1950 r. Indie są demokratyczną republiką federacyjną. Głową państwa jest prezydent, organem ustawodawczym dwuizbowy parlament – Sansad. Stany mają własne organy władzy, na czele stoi gubernator mianowany przez prezydenta.

Święta narodowe:

26 stycznia – rocznica proklamowania republiki (1950),
15 sierpnia – rocznica uzyskania niepodległości (1947)

Stany

  1. Andhra Pradesh; Andhra Pradeś (trb.), Āṁdhra Pradeś (trl.)
  2. Arunachal Pradesh; Arunaćal Pradeś (trb.), Aruṇācal Pradeś (trl.)
  3. Asam (ang.); Asam (trb.), Asam (trl.)
  4. Bengal Zachodni (pol.); West Bengal (ang.); Paśćimi Bangal (trb.), Paścimī Baṁgāl (trl.)
  5. Bihar (ang.); Bihar (trb.), Bihār (trl.)
  6. Chhattisgarh (ang.); Ćhattisgarh (trb.), Chattīsgaṛh (trl.)
  7. Dżammu i Kaszmir (pol.); Jammu and Kashmir (ang.); Dźammu aur Kaśmir (trb.), Jammū aur Kaśmīr (trl.)
  8. Goa (ang.); Gowa (trb.), Govā (trl.)
  9. Gujarat (ang.); Gudźarat (trb.), Gujarāt (trl.)
  10. Haryana (ang.); Harijana (trb.), Hariyāṇā (trl.)
  11. Himachal Pradesh (ang.); Himaćal Pradeś (trb.), Himācal Pradeś (trl.)
  12. Jharkhand (ang.); Dźharkhand (trb.), Jhāṛkhaṁḍ (trl.)
  13. Karnataka (ang.); Karnataka (trb.), Karṇāṭaka (trl.)
  14. Kerala (ang.); Kerala (trb.), Kerala (trl.)
  15. Madhya Pradesh (ang.); Madhja Pradeś (trb.), Madhya Pradeś (trl.)
  16. Maharashtra (ang.); Maharasztra (trb.), Mahārāṣṭra (trl.)
  17. Manipur (ang.); Manipur (trb.), Maṇipur (trl.)
  18. Meghalaya (ang.); Meghalaja (trb.), Meghālaya (trl.)
  19. Mizoram (ang.); Mizoram (trb.), Mizorām (trl.)
  20. Nagaland (ang.); Nagalaind (trb.), Nāgālaiṁḍ (trl.)
  21. Orisa (pol.); Odisha (ang.) uprzednio Orissa ; Urisa (trb.), Uṛīsā (trl.)
  22. Pendżab (pol.); Punjab (ang.); Pańdźab (trb.), Paṁjāb (trl.)
  23. Radżastan (pol.); Rajasthan (ang.); Radźasthan (trb.), Rājasthān (trl.)
  24. Sikkim (ang.); Sikim (trb.), Sikim (trl.)
  25. Tamil Nadu (ang.); Tamilnad (trb.), Tamilnād (trl.)
  26. Tripura (ang.); Tripura (trb.), Tripura (trl.)
  27. Uttarakhand (ang.); Uttarakhand (trb.), Uttarākhaṁḍ (trl.)
  28. Uttar Pradesh (ang.); Uttar Pradeś (trb.), Uttar Pradeś (trl.)

Gospodarka

Do lat dziewięćdziesiątych gospodarka Indii była gospodarką quasi-socjalistyczną, z dużym udziałem sektora państwowego i ścisłą kontrolą państwa nad sektorem prywatnym i handlem zagranicznym. Ten model ukształtował się w czasie rządów Jawaharlala Nehru. Od 1991 r. rozpoczęły się w Indiach liberalne reformy gospodarcze. Zmniejszona została kontrola państwa nad gospodarką, przeprowadzono również prywatyzację szeregu przedsiębiorstw państwowych. W rezultacie, od lat 90. gospodarka indyjska dynamicznie się rozwija (w ostatnich latach w tempie około 8% rocznie). W 2006 r. gospodarka Indii była czwartą największą gospodarką świata (po gospodarkach USA, Chin i Japonii), z produkcją sięgającą 4042 miliarda USD (według parytetu siły nabywczej – PPP), przy czym wielkość PKB na mieszkańca wynosi zaledwie 3,8 tysiąca USD (PPP). Według danych indyjskich, 25% ludności żyje poniżej granicy ubóstwa.
Podstawą gospodarki Indii przez długi czas było rolnictwo. Obecnie w rolnictwie pracuje wciąż około 60% spośród liczącej około 510 milionów osób siły roboczej. Jednocześnie rolnictwo wytwarza zaledwie 20% PKB Indii (2006). Sektor przemysłowy zatrudnia około 12% siły roboczej Indii i wytwarza około 20% PKB, natomiast najdynamiczniej rozwijający się sektor usług, zatrudniający 28% siły roboczej – około 60% PKB.
W 2006 roku eksport Indii wyniósł około 112 miliardów USD, a głównymi dobrami eksportowymi były tekstylia, biżuteria i oprogramowanie. Import Indii w 2006 roku wyniósł około 188 miliardów USD i obejmował głównie surowce energetyczne i maszyny. Głównymi partnerami handlowymi Indii są USA, kraje UE, Chiny i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Transport i komunikacja

W Indiach istniało (w 2006) 63 221 km linii kolejowych (w tym: 46 807 km szerokotorowych 1676 mm, z czego 17 343 km zelektryfikowanych), co odpowiada wskaźnikowi gęstości sieci 1,92 km/100 km² powierzchni. Nieco lepiej przedstawia się indyjska sieć dróg. Ich łączna długość (w 2006) wynosiła 3 316 452 km, co daje wskaźnik 100,9 km/100 km² powierzchni.




O Indiach


Indie


Indie - państwo w Azji Południowej. 

Od północy Indie są ograniczone przez pasma górskie: Karakorum i Himalaje. Z Indiami graniczą: Pakistan na północnym zachodzie, Chiny, Nepal oraz Bhutan na północy, Birma i Bangladesz na północnym wschodzie, Sri Lanka przez zatokę Mannar i cieśninę Palk na południowym wschodzie. Od południowego zachodu kraj otaczają wody Morza Arabskiego, zaś od południowego wschodu Zatoki Bengalskiej i Morza Andamańskiego. Do Indii należy archipelag Lakkadiwów leżący na Morzu Arabskim 450 km na zachód od wybrzeży kraju, oraz leżące w Zatoce Bengalskiej archipelagi Andamanów i Nikobarów. 
Powierzchnia: 3.287.590 km2 
Liczba mieszkańców: 1.166.079.217

Stolica - Nowe Delhi  


Geografia

Od północy Indie są ograniczone przez pasma górskie: Karakorum i Himalaje. Z Indiami graniczą: Pakistan na północnym zachodzie, Chiny,Nepal oraz Bhutan na północy, Birma i Bangladesz na północnym wschodzie, Sri Lanka przez zatokę Mannar i cieśninę Palk na południowym wschodzie. Od południowego zachodu kraj otaczają wody Morza Arabskiego, zaś od południowego wschodu Zatoki Bengalskiej i Morza Andamańskiego. Do Indii należy archipelag Lakkadiwów leżący na Morzu Arabskim 450 km na zachód od wybrzeży kraju oraz leżące w Zatoce Bengalskiej archipelagi Andamanów i Nikobarów.
Stolica: Nowe Delhi


Inne duże miasta:

  • Bombaj – 16,4 mln mieszk. (zespół miejski: 20,4 mln),
  • Delhi – 11,5 mln (zespół miejski: 18,0 mln),
  • Bangalore – 5,3 mln (zespół miejski: 6,2 mln),
  • Kalkuta – 4,6 mln (zespół miejski: 14,9 mln),
  • Madras – 4,4 mln (zespół miejski: 7,0 mln),
  • Ahmadabad – 3,8 mln (zespół miejski: 5,2 mln),
  • Hajdarabad – 3,7 mln (zespół miejski: 6,1 mln),
  • Pune – 3,2 mln (zespół miejski: 4,9 mln)
  • Surat – 3,1 mln (zespół miejski: 4,9 mln)
  • Kanpur – 3,0 mln (zespół miejski: 3,3 mln)
(Ludność miejska stanowi jedynie 27% mieszkańców państwa.)
Położenie geograficzne: 8°-37° N, 68°-97° E
Rozciągłość równoleżnikowa – 2933 km
Rozciągłość południkowa – 3214 km


Długość granic:

  • Bangladesz – 4053 km
  • Chiny – 3380 km
  • Pakistan – 2912 km
  • Nepal – 1690 km
  • Birma – 1463 km
  • Bhutan – 605 km



Klimat

Zwrotnikowy, na północy zwrotnikowo-monsunowy, na południowym zachodzie wilgotny, stopniowo przechodzi w suchy w zachodniej części Niziny Hindustańskiej, w Karakorum i Himalajach podzwrotnikowy górski. W wyższych partiach gór zima trwa 6 miesięcy. Częste cyklony połączone z wielkimi ulewami w okresie przejściowym między monsunem letnim a zimowym. Średnia temperatura w styczniu wynosi od ok. +15 °C u podnóża Himalajów do ok. +28 °C na południu. W maju, który jest najcieplejszym miesiącem roku, temperatury wynoszą +27 do +30 °C, z wyjątkiem pustyni Thar gdzie temperatura osiąga +36 °C. W Delhi dochodzi nawet do +44 °C.

Rzeki

Rzeki Indii należą do zlewiska Oceanu Indyjskiego. Największe rzeki: Ganges czczony przez hinduistów jako święta rzeka, jego dopływy JamunaSonDamodarGhaghra. Ganges łączy się w delcie z Brahmaputrą. Na zachodzie dopływy Indusu.


 

Wyspy

Wyspy Indii:
na rzece Kaweri
      oraz Chorao, Diu, Divar, Lakkadiwy, Majuli, Monroe, wyspy w okolicy Bombaju, Rameswaram, Sriharikota, Vashee, Willington

      Ludność

       1,15 mld (2008) – Indie są drugim państwem na świecie pod 
      względem liczby ludności.

      Struktura językowa

      Struktura językowa: 39% osoby posługujący się którymś z dialektów języka hindi, 8% Telugowie, 8% Bengalczycy, 7% Marathowie, 7%Tamilowie, 5% Gudźaratowie, 4% Kannadowie, 4% Keralczycy (18% stanowią inne grupy językowe).

      Wyznania

      • Hinduiści – 78,14%
      • Muzułmanie – 12,5%
      • Chrześcijanie – 3,02%
        Protestantyzm – 1,68%